|
|||
| |||
Родопите Родопите са най-обширната планинска верига в България и заемат близо 1/7 от територията на страната. Дължината й е 220-240 км., а ширината – до 100 км. Общата площ на планината е приблизително 18 000 кв. км., около 13 000 от които са на българска територия. Родопите са най-голямата част от Македоно-Тракийския масив и представляват сложна система от различни по височина, дължина, ширина и посока ридове, дълбоки речни долини, тесни ждрела и вътрешнопланински котловини. Родопите предлагат превъзходни възможности за туризъм, благодарение на разнообразната природа на региона, красивите гори и уникалното биологично разнообразие, културното наследство и богатите местни традиции. • Природен туризъм: • Туристически преходи и планинско колоездене: • Културен и балнеоложки туризъм: • Лов и риболов: • Зимни спортове:
КАРТА НА МЕСТНОСТТА
АСЕНОВГРАД Асеновград (180 м. надморска височина) е разположен в западната част
на Горнотракийската низина на 169 км. от София, 19 км. от Пловдив и
84 км. от Смолян. Тук е най-голямото струпване на манастири, църкви
и параклиси в цялата страна, затова градът има славата на "малкия
Йерусалим". Забележителности, които могата да се посетят в Асеновград и околността му са: • църквата " Св. Йоан Предтеча"- XII-XIVв. Асеновата крепост е един от Стоте национални туристически обекта (има печат), обявена е за Национален паметник на културата. Тя е средновековна крепост разположена на една варовита чука, на левия бряг на р. Асеница (в планината Родопи), точно над мястото, където проломът на реката се стеснява в почти отвесни скални брегове. Чуката се извисява на 130 м. от нивото на гр. Асеновград, а крепостта е на 2 км. от него. Цитаделата обхваща 15 дка. (разположена е на 4-ри тераси) и стените й са изградени съобразно релефа на скалния масив. Най- стръмните склонове не са защитени от зидове,а на югозападната страна, където е бил входът, е имало висока стена. Археологоческите разкопки до сега са разкрили няколко основни обекта в крепостта-кула, водохранилища и параклис. Асеновата крепост е съществувала още по времето на траките, а през IX в. е преустроена от Византия, за да охранява входа на Беломорския проход и да очертае границите на империята в този район. Първите писмени сведения за крепостта датират от XI в. и са получени от Устава на построения тогава Бачковски манастир. Според тях цитаделата е имала собствена администрация и армия. През 1231г. цар Иван Асен II прави редица поправки с цел да укрепи твърдината. Свидетелство за това е надпис издялан на една от скалите над входа на крепостта: " В лето 6739 (1231) индикт четвърти от бога въздигнатий цар Асен на българи, гърци и други страни постави Алекси Севаста и изгради този град". През този период е съградена и черквата "Св. Богородица Петричка", която е единствената изцяло запазена до днес сграда от комплекса. Църквата заема североизточния ъгъл на крепостта и сравнително голяма двуетажна постройка, дълга 18м. самата черква, която е развита в горния етаж, се състои от малък притвор и наос (кораб). Притворът е засводен с напречен свод, над който се издига четериъгълна кула-рядък елемент в черковното строителство по това време. През 1991г. след цялостната реставрация на "Св. Богородица Петричка", църквата започва да функционира като православен храм. Асеновата крепост е превземана от кръстоносците по време на Четвъртия кръстоносен поход и е разрушена през 1410г. от нахлуващите османски войски.
Чудните мостове Чудните мостове са скален феномен известен също с името Скалните
мостове. Разположен е в карстовата долина на река Еркюприя в
Западните Родопи на 1450 м. надморска височина, в подножието на
връх Голям Персенк.
Мостовете са се образували вследствие ерозионната дейност на пълноводната в миналото река, която е преобразувала пукнатините в мраморите в дълбока водна пещера, чийто таван с течение на времето
изтънява на места и се срутва. Предполага се, че отломките от срутването
са били отнесени впоследствие от водите на реката.
В резултат на това са останали двата известни мраморни моста. Големият
е широк около 15 м. в по-широките части, дълъг почти 100 м. Състои се от
три арки, като най-голямата е с височина 45 и ширина 40 м. Малкият мост
е на 200 м. от големия по течението на реката - непроходим, дълъг 60 м., с
обща височина 50 м., а само на арката - 30 м. След него има и съвсем
малък трети мост, който представлява понорна пещера, в която водите на Еркюприя изчезват, за да се появят пак на повърхността след 3 км.
С. Косово Село Косово е разположено в централния дял на Родопите - "Чернатица", в близост до балнеоложкия курорт Нареченски бани, на около 5 км. в посока Пампорово. Обградено е от величествени ридове с девствена природа, а махалите му се просичат от четири непресъхващи рекички. Селото е заселено през XVII в. от преселници от Старо село до манастира Бяла Черква. Разцветът на селото е към края на XIX в., откогато са и повечето останали до наши дни къщи. Поминъкът на населението е бил скотовъдство, земеделие, кираджийство и зидарство. През XX в. селото запада и бива напълно забравено. В село Косово е запазена типичната възрожденска родопска
архитектура. В селото има 63 паметника на културата, от които 5 с
национално значение. Две от сградите са дело на прочутия майстор
Хаджи Георги Станчовски, построил и къщите на Коюмджиоглу и Косово се радва целогодишно на мек климат. През зимата има много слънчеви дни при наличие на сняг. През лятото гъстите дъбови и борови гори около селото осигуряват прохладни нощи. Птичите песни са незабравими през пролетта, както и багрите на дърветата през есента. Старите селски къщи, изградени от естествени материали – камък, пръст, дърво и вар, са на 150, 200 и повече години. През 2004г. започва реставрацията на най-емблематичните къщи в селото. Работата се извършва от майстори с богат опит в съживяването на прочути родопски паметници на културата, като Агушевите конаци (с. Могилица), Дяволския мост (край гр. Ардино) и част от къщите в с. Широка лъка. В Косово можете да се насладите на прекрасната планинска природа, да посетите Етнографския музей, църквата Успение Богородично или ковачницата. Комбинацията от мек климат, стари къщи и съхранени традиции превръщат селото в предпочитано място за почивка, където можете да избягате от забързаното ежедневие на града. Близостта на Косово до курортните Пампорово и Чепеларе дава чудесна възможност да покарате ски или пък да се възползвате от услугите на по-големите хотели в комплексите.
Манастири Бачковският ставропигиален манастир „Успение Богородично“ е вторият
по големина български манастир след Рилския. Бачковската ставропигия,
се намира в долината на Чепеларската река (също така известна като река
Чая), на около 10 километра южно от Асеновград. Основан през 1083г.
от византийския пълководец Григорий Бакуриани и неговия брат Абазий,
които са грузинци. Манастирът е покровителстван от цар Иван- Кръстова гора В Средните Родопи, сред красива природа се намира манастирът “Св.
Троица” – Кръстова гора, или както се отбелязва в картата на България,
Кръстов връх. През последните години сред православните християни
в България манастирът придоби широка известност, като християнска
светиня и място за поклонение. За да стигнете до това свято място,
се тръгва от Асеновград за Смолян. Минава се Бачковския манастир и След като през 1083г. Григорий и Абазий Бакуриани основават Горноводенски манастир "Св.Св. Кирик и Юлита"- разположен е в дела Чернатица на Западните родопи, на около 2 км. югозападно от Асеновград. Кукленски манастир "Св.Св. Козма и Дамян- намира се на окло 2 км. югозападно от с. Куклен, в дела Чернатица на Западните Родопи. Селото от своя страна отстои на около 8км.западно от Асеновград.
Село Забърдо Балнеокомплекс “МЕДИКА – Нареченски бани” има изградени добри партньорски отношения с елитното ловно стопанство “ЗАБЪРДО” до с.Забърдо. Гостите на комплекса могат да се насладят на прекрасния пейзаж и богатото разнообразие на флора и фауна. Тези, за които ловът е страст , със съдействието на опитни водачи могат да се включат в преследването и обстрела на дивеч. Ако ли не – просто могат с фотоапарат да увековечат неповторими гледки. За риболовците също е помислено. В езеро високо в планината, непосредствено до китна ловна хижа, проблясват игриви пъстърви. И като финал – изпълненият с емоции ден може да приключи пред огнището в ловната хижа на чаша хубаво питие с приятели.
Резерватът "Червената стена" Резерватът "Червената стена" е типичен ботаничен резерват, създаден да съхрани флористичното богатство на Чернатишко-Преспанския район в средния дял на Родопите. Резерватът е обявен през 1962г. с обща площ 229,5 ха. на мястото на заличения през 1956г. резерват "Бачковски манастир". По-късно територията три пъти е разширявана и днес обхваща 3029 ха., разположени в землищата на с. Бачково, с. Добростан и община Лъки. През 1977г. резерватът е включен в списъка на биосферните резервати по програмата на ЮНЕСКО "Човекът и биосферата". "Червената стена" се отличава с изключително разнообразие от растителни видове, обусловено от специфичното съчетание от геоложка история, геоморфоложки образувания и климатични условия на Родопите. В него са установени 645 вида висши растения и по концентрация на таксони той заема първо място сред изследваните досега подобни защитени територии в България. Тук се съхраняват находищата на много редки и уникални по своята природа растения. Едни от тях са реликтите - видове, възникнали много отдавна в други геологични епохи и запазени до днес - силивряк, венерина пантофка, пълзя ща гудиера, недоразвит лимодорум и др. Едновременно с това в резервата се намират находищата на видове, които се срещат само в Родопите (локални ендемити) - родопско омразниче. Тук се срещат и видове, разпространени само в България (български ендемити) - родопска мерендера, декоративен лопен или само на Балканския полуостров (балкански ендемити) - родопска самогризка, родопска горска майкя, веленовски дебелец, гризебахова теменуга и др. В резервата са установени общо 96 растителни ендемични видове и подвидове. От срещащите се на територията на резервата растения - тридесет и осем вида са включени в "ЧЕРВЕНАТА книга на България" - пет с категорията "застрашен", а останалите - с "рядък", като 21 от тях са балкански ендемити. Почти всички са включени в европейския списък на редките, застрашени и ендемични растения (IUCN) и са защитени от българското законодателство. В резерватът се срещат 63 вида птици 17 са включени в " Червената книга на България". Територията на "Червената стена" предоставя подходящи условия за гнездене и изхранване на дневни грабливи птици - обикновена ветрушка, малък орел, кръстат орел, обикновен мишелов, скален орел, белоопашат мишелов, осояд и др. Наблюдавани са също лещарка и пъстър скален дрозд, а по скалните масиви около хижа "Марциганица" гнезди жълтоклюна гарга. Голяма е числеността и на гарвана - около 20 двойки. Херпетофауната в резервата е представена предимно от стенен гущер, зелен гущер, голяма крастава жаба. Интерес предизвиква намирането на змията-пясъчница и видове, характерни за Средиземноморието - гръцка дългокрака жаба и македонски гущер. Бозайниците са представени от сърна, благороден елен, диво прасе, мечка, дива коза и др.
Билки Най-често срещаните билки в района на с. Нареченски бани са: • бял равнец (achillea millefolium L) - прилага се за лечение на главоболие, кървене от носа, възпаление, болка и кървене на венците, намалено отделяне на стомашни сокове, безапетитие, глисти, аритмия, тахикардия, цистит, пиелонефрит, възпаление на половите органи, маточно кървене, нощно напикаване, хемороиди. • вратига (tanaceum vulgare L) - прилага се при глисти, колики, метеоризъм, запек, безапетитие, хроничен савен ревматизъм, жлъчни кризи, пърхот, косопад. • глог (grataegus monoguna L) - сърдечна невроза, атеросклероза на коронарните съдове, хипертнична болест I и II степен, сърцебиене, аритмия, хипертрофия на простатата. • горска теменуга (viola odorata L) - при остри и хронични бронхити, бронхиална астма, артериална хипертония I ст, екземи. • горска ягода (fragaria vesca L) - анемия, хроничен колит, диария, чернодробни и жлъчни заболявания, пясък в жлъчния мехир и бъбреци, хемороиди. • живовляк (plantago major L) - парадонтоза, катари на дихателните пътища, язвена болест, начален стадий на диабет, хипертрофия на простатата, циреи, трудно зарастващи рани. • жълт канатарион (hypericum perforatum L) - гастрит, язвена болест, пясък в бъбреците и жлъчния мехур, болезнена менструация, бяло течение, нощно напикаване, хемороиди, депресивни състояния, страхова невроза, безсъние. • здравец (geranium macrorrlizum L) - високо кръвно налягане, сърдечна невроза, безсъние, сърбящи кожни възпаления. • коприва (urtica dioica L) -анемия, кръвотечение,кървящи рани, общо изтощение, безапетитие, диабет, варикозни язви, разщирени вени, ревматизъм, косопад, продължителна и обилна менструация. • къпина (rubus fruticosus L) - възпаление на венците, афти, възпаление на дихателните пътища, диария, дизентерия, диабет, бяло течение. • левурда (allium ursinum L) - високо кръвно налягане, бактериални чревни инфекции, високи стойности на серумния холестерол, при опастност от отравяне с олово. • маточина (melissa officinalis L) - неврастения , неврози, депресия, мигрена, хипохондрия, безсъние, сърцебиене, сърдечна невроза, гръдна жаба, язвена болест, гастрити колити, ентерити, високи кръвно налягане, смущения в менструалния цикъл, възпаления на венците, циреи, отслабено зрение. • мащерка (thymus sp.diversa L) възпаление на венците, зъбобол, възпаление на дихателните пътища, стомашо-чревни заболявания,болезнена менструация, ревматични болки, невроза , неврастения. • подбел (tussilago farfara L) - възпаление на венците, бронхиална астма, бронхити, бронхоекстазии, употита и магарешка кашлица, гастрит, язва на стомаха, колики, диария, жлъчни колики, пиелонефрит, цистит, хемороиди,болезнена менструация. • риган (origanum vulgarae L) - трахеити, бронхити, бтонхиална астма, стомашна невроза, язва на стомаха, гастрит, метеоризъм, колики, нередовна менструация, раздразнена кожа, безсъние. • хвойна (juniperus communis L) - бъбречнокаменна болеста, смищения в уриирането, ревматизъм , подгра, хемороиди, кожни обриви, хронично възпаление на черния дроб, рак на стомаха, задух, хронични бронхити, невралгии, неврози. • черна боровинка (vaccinum myrtillus L) - възпаление на венците, ангини, възпаление на дихателните пътища, високо къвно налягане, стомашно-чревни разстройства, диария, диабет, ревматични заболявания, отслабено зрение. • шипка (rosa canina L) - диабет, анемия, атеросклероза, кръвоизливи от вътрешни органи, магарешка кашлица, трудно уриниране, пясък в бъбреци и жлъчен мехур,обилна менструация, диария.
Гъби • борова манатарка " Boletus pinophilus L" • кладница " Pleurotus ostreatus L" • обикновена манатарка " Boletus edulis L" • масловка "Suillus luteus L" • пачи крак " Cantharellus cibarius fr." FR- означява от френски, няма друго име. • сърнела "Macrolepiota procera L" |
|||